Druh: Oesophagostomum dentatum, O. quadrispinulatum, O. brevicaudum (tzv. uzlíčková choroba – nodular worm disease) VC: priamy DH: svine, diviačia zver Dospelec: drobné nematóda (♂ 8-10 mm, ♀ 11-14 mm) Propagatívne štádium: vajíčko (70-80 µm, tvar oválny symetrický, dva obaly, nembryonované – 16 až 32 blastomér, svetlé sivo – hnedé) Infekčné štádium: larva L3 vo vonkajšom prostredí Lokalizácia:…
Kategória: Nezaradené
Parazitologická pitva
Helmintologická pitva sa využíva na presnú postmortálnu diagnostiku helmintóz a stanovenie intenzity infekcie. Pri úplných helmintologických pitvách používame špeciálne metódy: Postupné zrieďovanie a zlievanie Vyšetrenie zlievok na kontrastnom podklade Kompresia tkanív Vyšetrenie zoškrabov slizníc – mikroskopicky Celková pitva cicavcov Z pitvaného zvieraťa stiahneme kožu a dôkladne prezrieme podkožie. Potom vyberieme jednotlivé orgány podľa systémov tak, aby sme…
Diagnostika ektoparazitov
Svrabovce Penetrujúce svrabovce žijú v koži, podkoží, vlasových folikuloch, svaloch aj vnútorných orgánoch, patria sem zástupcovia z čeľade: Sarcoptidae, Knemidocoptidae, Demodecidae, Cytoditidae a Laminosioptidae; patria k trvalým parazitom. Hlboký kožný zoškrab (s kapilárnym krvácaním) robíme pri podozrení výskytu Sarcoptes scabiei a Notoedres cati. Je potrebné urobiť čo najviac odberov (15 až 20) z rôznych miest…
Molekulárne metódy
Na presnú druhovú identifikáciu parazitov sa používa PCR metóda (polymerase chain reaction). Patrí k najčastejšie používaným molekulárno-biologickým metódam. Je to jednoduchá metóda, ktorej princípom je namnoženie (amplifikácia) určitého úseku génu zo vzorky DNA. Na vykonanie PCR potrebujeme: vzorku vyizolovanej DNA, primery (sú to krátke úseky synteticky pripravených oligonukleotidov o dĺžke 20-30 nukleotidov, ktoré nasadajú na začiatku…
Sérologické metódy
Sérologické metódy na diagnostiku parazitov využívame najmä vtedy, ak ich nie je možné dokázať inými metódami. Na sérologické vyšetrenie odoberáme venóznu krv do sterilnej skúmavky, ktorá neobsahuje žiadne konzervačné prísady ani antikoagulanty. Po vyzrážaní krvi a následnom odstránení krvného koláča pomocou centrifúgy získame krvné sérum, ktoré následne použijeme pri vybranom sérologickom teste. ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent…
Tráviace metódy – diagnostika tkanivových parazitov
Tráviaca metóda na diagnostiku sarkocystózy – zo svaloviny z oblasti pažeráka, jazyka, srdca, bráničných pilierov alebo kostrovej svaloviny odoberieme vzorky na vyšetrenie o hmotnosti 15 g – vzorky nastriháme na malé kúsky a zmixujeme so 40 ml tráviaceho roztoku*, trypsinácia prebieha za stáleho miešania na elektromagnetickej miešačke bez ohrevu po dobu 30 minút – po natrávení vzorku precedíme cez…
Vyšetrenie moču
V parazitológii sa vyšetrenie moču používa najmä pri diagnostike nematód Capillaria plica, ktoré sa lokalizujú najmä v močovej sústave mäsožravcov (psy, mačky a iné divoko žijúce druhy). Postup: – odobratý moč vlejeme do centrifugačnej skúmavky a centrifugujeme pri 2500 ot./min. po dobu 2 minút – supernatant zlejeme a zo sedimentu si nakvapkáme pár kvapiek na podložné sklíčko, prikryjeme krycím…
Diagnostika bičíkovcov
Medzi časté ochorenia holubov a hydiny patrí trichomoniáza, ktorej pôvodcom je bičíkovec Trichomonas gallinae – kozmopolitne rozšírený parazit. Postup: výter z hrvoľa holuba – fyziologický roztok zohrejeme v kadičke asi na 25 až 28 °C – vatovú tyčinku namočíme do zohriateho roztoku a urobíme výter z hrvoľa – výter rozotrieme na zohrate podložné sklíčko, prikryjeme krycím sklíčkom a pozorujeme pod mikroskopom pohybujúce…
Vyšetrenie krvi
Natívny krvný preparát – používa sa na diagnostiku najmä Trypanosoma spp. z periférnej krvi Tenký krvný náter – je vhodný na diagnostiku parazitov žijúcich v krvi ako napr.: Trypanosoma spp., Babesia spp., Hepatozoon spp., Plasmodium spp., Leucocytozoon spp. a Haemoproteus spp.. Postup: malá kvapka krvi, na odmastenom podložnom sklíčku, sa roztrie hranou čistého sklíčka pod uhlom 45° proti smeru náteru,…
Vyšetrenie trusu
Makroskopická diagnostika Vzorky fekálií vyšetrujeme najprv makroskopicky, zisťujeme larvy, dospelé štádiá nematódov, články pásomníc, prípadne ektoparazity. Prítomnosť patogénnych organizmov v truse nám môže prezradiť aj jeho farba, konzistencia, poprípade krv alebo hlien nachádzajúci sa v ňom. Podľa konkrétneho vyšetrenia zvolíme ďalšie spracovanie trusu vhodnou metódou na mikroskopické vyšetrenie. Mikroskopická diagnostika Natívny preparát Natívny preparát pripravíme rozterom trusu o veľkosti obilného…